بیشترین ارزش معاملات سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹

سهم ها زمانی رشد می کنند که دیدگاه فعالین بازار بر روی آن سهم ها مناسب باشد و زمانی ریزش می منند که از نظر اکثریت فعالان بازار دیکر در این قیمت ها ارزشمند نباشند، در هر دوی این حالات حجم معاملات بالا می رود، بنا بر این با تشخیص سهم هایی که حجم معاملات بالا دارند می توان فهمید که این سهم ها در دید اکثر فعالان بازار می باشند، چه در جهت صعود و چه در جهت نزول، بنا بر این این سهم ها گزینه های خوبی هستند که بر روی آنهامطالعه و تحلیل(تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی) صورت گیرد. تحلیل این سهم ها یکی از روش هایی هست که با استفاده از آن سهم های دارای پتانسیل بازار را تشخیص داد.

در جدول زیر لیست شرکت های بورسی و فرابورسی با بیشترین حجم معاملات آورده شده است.

فرابورس

ارزش معاملات

(میلیارد ریال)

3.515

1.992

1.711

1.390

1.234

فرابورس

سهم

دی

بپیوند

اعتماد

وسپهر

زدشت

بورس

ارزش معاملات

(میلیارد ریال)

7.064

6.925

6.506

6.280

5.048

بورس

سهم

فملی

خودرو

وتجارت

وبصادر

خساپا

اطلاعات فوق بیانگر بیشترین ارزش معاملات در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۹ می باشد.

سایت های مرتبط:

سایت بورس اوراق بهادار تهران

کدال

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یکی از دو روش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی که برای بررسی ازارهای مالی استفاده می شود است.

تحلیل بنیادی روشی است که افراد می‌توانند ارزش ذاتی اوراق بهادار را با عوامل مختلف اقتصادی و مالی ارزیابی کنند. تحلیل بنیادی هر عاملی را که بر ارزش سهم تأثیر می‌گذارد در نظر می‌گیرد. در این تحلیل، از عوامل اقتصاد کلان مانند شرایط اقتصادی و وضعیت سایر بازارها تا عوامل اقتصاد خرد مانند بهره‌وری مدیریت شرکت موردتوجه قرار می‌گیرد.

تحلیل بنیادی
تحلیل بنیادی

اما هدف از تحلیل بنیادی چیست؟ هدف نهایی تحلیل بنیادی این است که سرمایه گذار بتواند با توجه به قیمت فعلی سهم به این نتیجه برسد که سهم بیش از ارزش خود قیمت‌گذاری شده است یا ارزشی کمتر از قیمت بازار دارد.

همه تحلیلگران سهام تلاش می‌کنند تا با استفاده از عوامل خرد و کلان بتوانند به قیمت واقعی سهم دست یابند. آن‌ها وضعیت کلی اقتصاد مانند نرخ بهره، وضعیت صنعت و شرکت‌ها را در نظر می‌گیرند، سپس به ارزیابی اوراق بهادار موردنظر خود بپردازند.

درآمد، دارایی، فروش، بازدهی، بدهی، حاشیه سود و رشد در آینده، عواملی هستند که برای تخمین ارزش و پتانسیل رشد شرکت موردتوجه قرار می‌گیرند. همه این اطلاعات در صورت‌های مالی یک شرکت در دسترس است.

تحلیل بنیادی می‌تواند علاوه بر سهام، برای ارزیابی هر نوع اوراق بهادار دیگری مانند اوراق بدهی یا مشتقه نیز مورداستفاده قرار گیرد.

سایت های مرتبط

سایت بورس اوراق بهادار تهران

کدال