تقویم اقتصادی سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹

دانستن شرایط کلی بازاهای مختلف در روزهای گوناگون برای سرمایه گداران و افراد عادی بسیار مهم می باشد، زیرا این اعداد معمولا به صورت مستقیم بر روی وضعیت زندگی افرا جامعه اثرگذاز می باشد، بنا براین در این قسمت تلاش شده است تا اعداد مربوط به پارامترهای اقتصادی به صورت کاملا مفید، ساده و کاربردی بیان شود تا با استفاده از آن تحلیل گران بتوانند تحلیل های (تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی ) دقیق تر و درست تری انجام دهند، همچنین این اعداد به ما کمک می کنند تا بتوانیم تحلیل هلی گذشته ی خودمان دا نیز بازنگری کنیم.

با توجه به مطالب گفته شده در قسمت فوق، در زیر اطلاعات مربوط به شاخص کل بورس تهران و شاخص هم وزن بورس تهران و تغییرات آن ها نسبت به روز کاری قبل ،همچنین قیمت و تغییرات قیمت نسبت به روز قبل دلار، سکه و بیت کوین آورده شده است.


واحد

مقدار

تغییرات روز

شاخص هموزن بورس تهران

واحد

444.373

% 0.37

شاخص کل بورس تهران

واحد

1.507.362

% 0.37

در جدول بالا تقویم اقتصادی ۱۸ آذر ۱۳۹۹ را مشاهده می نمایید.

سایت بورس اوراق بهادار تهران
کدال

بیشترین ارزش معاملات سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹

سهم ها زمانی رشد می کنند که دیدگاه فعالین بازار بر روی آن سهم ها مناسب باشد و زمانی ریزش می منند که از نظر اکثریت فعالان بازار دیکر در این قیمت ها ارزشمند نباشند، در هر دوی این حالات حجم معاملات بالا می رود، بنا بر این با تشخیص سهم هایی که حجم معاملات بالا دارند می توان فهمید که این سهم ها در دید اکثر فعالان بازار می باشند، چه در جهت صعود و چه در جهت نزول، بنا بر این این سهم ها گزینه های خوبی هستند که بر روی آنهامطالعه و تحلیل(تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی) صورت گیرد. تحلیل این سهم ها یکی از روش هایی هست که با استفاده از آن سهم های دارای پتانسیل بازار را تشخیص داد.

در جدول زیر لیست شرکت های بورسی و فرابورسی با بیشترین حجم معاملات آورده شده است.

فرابورس

ارزش معاملات

(میلیارد ریال)

3.515

1.992

1.711

1.390

1.234

فرابورس

سهم

دی

بپیوند

اعتماد

وسپهر

زدشت

بورس

ارزش معاملات

(میلیارد ریال)

7.064

6.925

6.506

6.280

5.048

بورس

سهم

فملی

خودرو

وتجارت

وبصادر

خساپا

اطلاعات فوق بیانگر بیشترین ارزش معاملات در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۹ می باشد.

سایت های مرتبط:

سایت بورس اوراق بهادار تهران

کدال

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یکی از دو روش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی که برای بررسی ازارهای مالی استفاده می شود است.

تحلیل بنیادی روشی است که افراد می‌توانند ارزش ذاتی اوراق بهادار را با عوامل مختلف اقتصادی و مالی ارزیابی کنند. تحلیل بنیادی هر عاملی را که بر ارزش سهم تأثیر می‌گذارد در نظر می‌گیرد. در این تحلیل، از عوامل اقتصاد کلان مانند شرایط اقتصادی و وضعیت سایر بازارها تا عوامل اقتصاد خرد مانند بهره‌وری مدیریت شرکت موردتوجه قرار می‌گیرد.

تحلیل بنیادی
تحلیل بنیادی

اما هدف از تحلیل بنیادی چیست؟ هدف نهایی تحلیل بنیادی این است که سرمایه گذار بتواند با توجه به قیمت فعلی سهم به این نتیجه برسد که سهم بیش از ارزش خود قیمت‌گذاری شده است یا ارزشی کمتر از قیمت بازار دارد.

همه تحلیلگران سهام تلاش می‌کنند تا با استفاده از عوامل خرد و کلان بتوانند به قیمت واقعی سهم دست یابند. آن‌ها وضعیت کلی اقتصاد مانند نرخ بهره، وضعیت صنعت و شرکت‌ها را در نظر می‌گیرند، سپس به ارزیابی اوراق بهادار موردنظر خود بپردازند.

درآمد، دارایی، فروش، بازدهی، بدهی، حاشیه سود و رشد در آینده، عواملی هستند که برای تخمین ارزش و پتانسیل رشد شرکت موردتوجه قرار می‌گیرند. همه این اطلاعات در صورت‌های مالی یک شرکت در دسترس است.

تحلیل بنیادی می‌تواند علاوه بر سهام، برای ارزیابی هر نوع اوراق بهادار دیگری مانند اوراق بدهی یا مشتقه نیز مورداستفاده قرار گیرد.

سایت های مرتبط

سایت بورس اوراق بهادار تهران

کدال

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از دو روش کلی تحلیل یعنی تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی می باشد، تحلیل تکنیکال در واقع یک هنر است که به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی که شامل یکسری ابزار، نمودار، اندیکاتور و… است، به‌پیش‌بینی قیمت‌ها بپردازید و مهم‌تر از آن این است که در این نوع تحلیل به این مرحله می‌رسید که اگر این اتفاقی برای سهم یا شاخصی رخ بدهد، انتظار بازار برای آن سهم یا شاخص چه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال

نکته‌ای که اینجا مطرح می‌شود این است که تحلیل تکنیکال و تحلیل نموداری نه‌تنها در بازارهای مالی همچون بازار سرمایه به کار می‌رود، بلکه در سایر بازارها از جمله بازار مسکن، بازار ارز و بازار‌های کالایی همچون فلزات رنگی و محصولات کشاورزی و… نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین شما با تحلیل تکنیکال می‌توانید تنها با تکیه‌بر دانش تکنیکی و نموداری خود و بدون توجه به اخبار، شایعات و عوامل بنیادی به بررسی رفتار بازار و خریدوفروش در آن بپردازید. یادآوری می‌شود که براساس آموزه‌های تحلیل تکنیکال همه اطلاعات مهم بازار در قیمت‌ها و حجم معاملات منعکس ‌شده است.

در روش تحلیل تکنیکال ما بر سه اصل اساسی پایبند هستیم، همه چیز در قیمت لحاط شده است، تاریخ تکرار می شود و قیمت ها دوست دارند روند خود را ادامه دهنی.

سایت های مرتبط:

سایت بورس اوراق بهادار تهران

کدال